Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/buyonlin/msram.cz/fc/db.php on line 6
Slavná díla: Studleyho skříňka na nástroje - mSram Nářadí

Slavná díla: Studleyho skříňka na nástroje

16.03 2018

I v historii truhlářství najdeme jména mistrů svého řemesla, která ční nad ostatní a jsou známá v kruzích příznivců truhlářského umění. Jedním z takových Mistrů byl i američan Henry O. Studley (1838-1925). Čím se tento nadmíru talentový řemeslník proslavil?

Vyrobíl nejslavnější skříňku na ukládání nástrojů.


Henry O. Studley vyrobil tuto nádhernou nástěnou skříňku na nářadí mezi lety 1890 - 1920, když byl zaměstnán u společnosti Poole Piano Company v Quincy v americkém státě Massachusetts. V mahagonové skříňce zdobené palisandrovým dřevem, ebenem, perletí a slonovinou Studley uchovával jak nástroje, které sám vyrobil, tak i sbírku nejlepšho ručního nářadí vyrobeného před rokem 1900, zahrnující kompletní sady dřevoobráběcích, nástrojářských a kamenických nástrojů.

K uložení více než 300 kusů nástrojů do skříňky o rozměrech 49.53 cm (19 1/2") široké, 99.06 cm (39") dlouhé a 24.13 cm (9 1/2") hluboké vymyslel Studley soustavu tří vrstev panelů, zásuvek a závěsů.

Studleyho skříňku původně vlastnil Pete Hardwick z Maine. Skříňka na nástroje byla v jejich rodině jako dědictví po dědečkovi Studleym. Peter získal skříňku od svého bratra za Ford sedan z roku 1934. Dobrý obchod? Zdá se, že ano. Jen samotný hoblík Stanley No.1 uložený nalevo v ebenové části skříňky byl v roce 1993 (a to byl dolar jinde než dnes) odhadnut na $700.

Studleyho skříňka na nástroje byla pečlivě renovovována, navrácena do svého původní lesku, zapůjčena do Smithsonian Institution a poté vystavena v National Museum of American History jako ústřední exponát v expozici řemesel.

Studleyho skříňka poté ještě jednou změnila majitele. Za nezveřejněnou sumu byla prodána soukromému sběrateli.


V roce 1993 vyšel v časopise Fine Woodworking Magazine obsáhlý článek o tomto skvostu.


Další články